Přejít na obsah stránky

Změna dlouhodobého srážkového normálu

Od 1.1.2022 vchází v platnost nová hodnota dlouhodobého srážkového normálu, který je průměrem ročního úhrnu srážek v daném místě nebo oblasti za období alespoň 30 let a poskytuje jej Český hydrometeorologický ústav.

Zabezpečte si vodoměr před mrazem

Rychle nastupující mrazivé počasí může kromě jiného způsobit i nepříjemnosti v podobě zamrzlého vodoměru. Postarat se o něj, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti. Za poslední rok eviduje Vodárenská společnost Chrudim, a.s, bezmála 57 takových případů.

Tisková zpráva k ceně vody na Chrudimsku pro rok 2022

Cena vody na Chrudimsku pro rok 2022: žádný cenový šok, ale stabilita

Žádný dramatický cenový nárůst se u vodného a stočného na Chrudimsku v roce 2022 konat nebude. Cena za metr krychlový kvalitní a bezpečné pitné vody se změní pouze v řádech několika málo desítek haléřů. Ve srovnání se skokovým růstem cen energií a plynu jde tedy pro obyvatele regionu jednoznačně o pozitivní zprávu. Dosáhnout se tohoto výsledku podařilo po dvouměsíčním vyjednávání mezi vlastníkem vodohospodářské infrastruktury a jejím provozovatelem.

Světový den toalet

Koho zajímají záchody? Asi 4 miliardy lidí po celém světě ano, protože nemají k dispozici funkční toaletu. A právě na tento problém upozorňuje kampaň letošního Světového dne toalet, který si připomínáme 19. listopadu.

Mezinárodní den piva

Víte, že stejně jako voda má svůj mezinárodní den i pivo? Je to každoročně první srpnový pátek (letos 6.8.). Je jasné, že voda a pivo jsou spojené nádoby. Bez vody by pivo vůbec neexistovalo.

Po letních bouřkách mají technici napilno

Na dvě desítky poruch na elektronických zařízeních umístěných na vodárenských objektech museli řešit pracovníci VS Chrudim po červencových bouřkách.

5.června - Světový den životního prostředí

Světový den životního prostředí, který připadá vždy na 5. června, byl poprvé ustanoven v roce 1972 Organizací spojených národu. Cílem je upozornit na vzrůstající problémy životního prostředí a upřít pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti, jako jsou znečišťování vod či změny klimatu. Každý rok se vyhlašuje nové téma, které vyzývá k ochraně a obnově životního prostředí. Letošní motto zní „Společně za životní prostředí a klima – vyvarujme se plastového odpadu“. Toto téma má za úkol vnést lidem do povědomí, jak důležité je dbát na to, abychom snížili užívání plastů.

Kvalita pitné vody

Článek převzatý od Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK)

Pomocníci z mikrosvěta

Na našich čistírnách odpadních vod využíváme k čištění mikroorganismy, převážně baktérie, které se za příznivých životních podmínek dokáží shlukovat do gelovitých vloček o průměru 40 - 500 µm (viz obr. 1). Tyto vločky, jinak také nazývané aktivovaný kal, mísíme s odpadní vodou a provzdušňujeme. Aktivovaný kal rozkládá svými enzymy za přístupu kyslíku řadu organických látek přítomných v odpadních vodách, a to až na vodu a kysličník uhličitý. Jiné typy bakterií umí z odpadních vod odstraňovat např. dusíkaté látky a fosfor, které by jinak nepříznivě ovlivňovaly povrchové vody. Strukturu vloček netvoří však jen bakterie. Na povrchu vloček lezou pohybliví jednobuněční prvoci nebo přisedají stopkatí nálevníci filtrující vodu (viz obr. 2). „Svezením“ na vločce nepohrdnou ani vyšší mnohobuněčné organismy, jako např. červi a vířníci.

Přejít na navigaci